| ||||||||
Sztuczny zwieracz cewki moczowej AMS 800Opracowano na podstawie: Development and current status of the AMS 800 artificial urinary sphincterH.L. Ratan, D.J. Summerton, S.K. Timothy, T.R. TerryEAU-EBU Update Series 2006; 4(3): 117-128 W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku firma American Medical Systems wprowadzała na rynek kolejne, udoskonalane wersje sztucznego zwieracza, aż po model AMS 800. Od około 20 lat nie zmieniono jego konstrukcji. Jest to najczęściej stosowany na świecie hydrauliczny zwieracz cewki moczowej. Urządzenie składa się z trzech elementów połączonych odpornymi na zgniecenie rurkami (ryc. 1): mankietu, pompki i zbiornika płynu. Urządzenie wypełnia się izotonicznym roztworem środka cieniującego lub fizjologicznym roztworem NaCl. Użycie kontrastu wymaga rozcieńczenia zgodnego z zaleceniami producenta w celu uniknięcia wydostawania się płynu z układu w mechanizmie osmozy.
Mankiety mają od 4 do 11 cm długości i 2 cm szerokości. Długie mankiety umieszcza się wokół szyi pęcherza, krótkie wokół cewki opuszkowej. Stopień zaciskania się mankietu zależy od ilości płynu w układzie i grubości ściany zbiornika płynu. Zbiornik po wypełnieniu odpowiednią ilością płynu utrzymuje zadane ciśnienie w układzie. Mniejsze ciśnienia (51-60 cm H2O) stosowane były u pacjentów po przebytej radioterapii, ale stwierdzono, że nie jest to konieczne. Duże ciśnienia (71-80 cm H2O) stosowane są w przypadku implantacji mankietów wokół szyi pęcherza lub sporadycznie w przypadku przetrwałego nietrzymania moczu. Pompka składa się z zastawek, przycisku deaktywującego i kanału oporowego. Aktywowane urządzenie ma mankiet wypełniony płynem i utrzymuje mocz w pęcherzu. Naciskanie pompki powoduje opróżnienie mankietu i pompki z płynu, który przepływa do zbiornika. Po zakończeniu pompowania w ciągu dwóch minut mankiet powoli, samoczynnie wypełnia się ponownie płynem, w tym czasie pęcherz opróżnia się. Jeśli pęcherz nie opróżnił się, czynność należy powtórzyć. W każdej chwili przepływ płynu przez pompkę można zablokować, wciskając przycisk deaktywujący. Bezpośrednio po implantacji urządzenia pozostaje on wciśnięty przez 2-6 tygodni. W okresie wgajania się mankiet jest wypełniony niewielką ilością płynu. Aktywowanie urządzenia polega na silnym ściśnięciu pompki. Wskazania
Wskazaniem do wszczepienia sztucznego zwieracza moczu jest ciężkie nietrzymanie moczu (NTM) spowodowane niewydolnością zwieracza, które nie poddaje się leczeniu innymi metodami.
Chory musi być wystarczająco sprawny, aby samodzielnie obsługiwać urządzenie i akceptować ryzyko ponownych operacji. Neurogenna niewydolność zwieracza stanowi wskazanie zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. U dzieci mankiet montowany jest wokół szyi pęcherza. W przypadku konieczności wykonania augmentacji pęcherza i wszczepienia zwieracza oba zabiegi można przeprowadzić jednoczasowo. Nie zaobserwowano większego odsetka zakażeń zwieracza. W leczeniu wysiłkowego NTM u kobiet wszczepienie zwieracza nie ma obecnie ustalonej pozycji. Metodę tę można stosować w przypadku ciężkiego NTM zwieraczowego, jeśli inne metody zawiodą. Przygotowanie do operacjiPrzed operacją należy wykonać: Zapobieganie zakażeniom obejmuje:- kąpiel pod prysznicem z użyciem płynu z chlorheksydyną- profilaktykę antybiotykową przedłużoną na okres pooperacyjny (cefuroksym + metronidazol + gentamycyna) - mycie pola operacyjnego betadyną przez 10 minut - ogolenie pola operacyjnego bezpośrednio przed operacją - użycie wodoodpornych fartuchów i obłożenie pola - użycie podwójnych rękawiczek - ograniczony ruch personelu na sali operacyjnej - laminarny przepływ powietrza - irygację pola operacyjnego roztworem antybiotyku - wykonanie operacji przez chirurgów z dużym doświadczeniem w tym zakresie - unikanie krwiaków Miejsca wszczepiania elementów zwieracza u mężczyzn
mankiet - wokół szyi pęcherza w przypadku dysfunkcji neurogennej lub wokół cewki opuszkowej w przypadku NTM po prostatektomii Wyniki leczenia mężczyznTrzymanie moczu całkowite lub prawie całkowite - 59-97% (w największym badaniu z Mayo Clinic obejmującym 323 mężczyzn - 79% w średnio 5-letnim okresie obserwacji).
Wyniki leczenia kobietTrzymanie moczu u 82-100%. W największej opublikowanej grupie skuteczność leczenia (pełne trzymanie moczu) oceniono na 88,7% w grupie bez zaburzeń neurogennych i 81,8% u kobiet z pęcherzem neurogennym w średnio 4-letnim okresie obserwacji (spośród 190 kobiet z działającym w momencie obserwacji zwieraczem). 12 urządzeń spośród 207 wszczepionych (5,9%) usunięto z powodu erozji; 6 urządzeń (3%) uległo awarii.
Wyniki leczenia dzieciTrzymanie moczu: u 25-30% dzieci usunięto zwieracze z powodu zakażenia urządzenia lub erozji cewki moczowej. Spośród pozo-stałych mocz trzyma 82-92% dzieci po 7-10 latach.
PowikłaniaPrzyczyny przetrwałego lub nawrotowego nietrzymania moczu:
Postępowanie w przypadku rozpoznania atrofii: 1. zamontowanie mniejszego mankietu2. przesunięcie mankietu proksymalnie3. przeprowadzenie mankietu przez ciała jamiste4. podśluzówkowe wstrzyknięcie substancji uszczelniającej 5. założenie podwójnego mankietu. Diagnostyka funkcji zwieracza:- cystouretroskopia Opracował: lek. Bartosz Dybowski |