Przegląd Urologiczny 2012/6 (76) wersja do druku | skomentuj ten artykuł | szybkie odnośniki
 
strona główna > archiwum > Przegląd Urologiczny 2012/6 (76) > Terence Millin (1903−1980)

Terence Millin (1903−1980)

Nazwisko Millin jest zapewne jednym z bardziej znanych w dziedzinie urologii. Ten najsłynniejszy irlandzki urolog jest ojcem ciągle powszechnie stosowanej metody operacyjnego leczenia łagodnego rozrostu gruczołu krokowego.

Był człowiekiem, który nie bał się podejmowania odważnych decyzji medycznych oraz życiowych. Jego zaangażowanie i nowatorskie podejście stało się podstawą rozwoju chirurgii gruczołu krokowego.

Życiorys

Terence Millin urodził się 9 stycznia 1903 roku w mieście Helen′s Bay położonym na północny wschód od Belfastu. Ukończył St. Andrew′s College w Dublinie, a następnie otrzymał stypendium na najbardziej prestiżowym wówczas uniwersytecie Dublina „ Trinity College, gdzie rozpoczął studia medyczne. Po ukończeniu studiów objął posadę domowego chirurga w szpitalu Sir Patrick Dun w Dublinie, skąd przeniósł się do Londynu, aby kontynuować swoje szkolenie w dziedzinie chirurgii. Pomyślnie zdał egzamin na członka Royal College of Surgeons of England. Następnie rozpoczął pracę w All Saint′s Hospital pod kuratelą sławnego irlandzkiego urologa Canny′ego Ryalla. Właśnie w tym szpitalu Terence Millin rozwinął swoje zainteresowania związane z chirurgią układu moczowo-płciowego. Pracował w licznych placówkach. Z czasem stał się sławny nie tylko w Londynie. Był częstym gościem w krajach Europy, Stanach Zjednoczonych i Australii. Otrzymał honorowe członkostwo American College of Surgeons oraz Australasian College of Surgeons. Był pierwszym członkiem honorowym Irish Society of Urology. W 1951 roku został odznaczony Medalem Św. Piotra przez British Association of Urological Surgeons (BAUS). W roku 1954 został przewodniczącym tego stowarzyszenia. W latach 60. XX wieku był dwukrotnie wybrany na przewodniczącego Royal College of Surgeons In Irleand. W wieku 57 lat przestał praktykować jako chirurg, wrocił do Irlandii, gdzie posiadał trzy gospodarstwa i poświęcił się uprawie roli. Był mężem i ojcem. Z żoną Molly, z ktorą był w związku ponad 40 lat, mieli dwie corki, Deirdre i Zoe. Jego umiłowanie do papierosow przyczyniło się do śmierci. Zmarł na raka krtani w 1980 roku w hrabstwie Wicklow w Irlandii.

Fotografia 1
Terence Millin

Terence Millin zapisał się w historii urologii jako pionier przestrzeni załonowej. W czasie gdy leczenie przeszkody podpęcherzowej spowodowanej rozrostem gruczołu krokowego sprowadzało się do adenomektomii przezpęcherzowej metodą Freyera lub endoskopowej operacji przezcewkowej, Millin wykonał operację, dzięki ktorej jego nazwisko zapisało się na stałe w terminologii urologicznej. Przypadek pacjenta ze złamaną miednicą i rozerwaną cewką moczową natchnął go do proby uzyskania załonowego dostępu do gruczołu krokowego. W grudniu 1946 roku opublikował w piśmie „The Lancet” wyniki pierwszych 20 operacji przeprowadzonych tą metodą, ktorą znamy jako adenomektomię sposobem Millina.Do celow tej operacji wynalazł samoblokujący retraktor oraz specjalną igłę„bumerangową”, dzięki ktorej szycie torebki gruczołu krokowego trwało mniej niż 5 minut. Operacja gruczołu krokowego metodą Millina była prostsza, bezpieczniejsza i lepsza od innych ówcześnie stosowanych. W opinii prof. Patricka Walsha z Johns Hopkins Hospital stała się ona podstawą do obecnie stosowanej radykalnej prostatektomii załonowej.

Terence Millin znany był również z operacyjnego leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu. W 1947 roku wykonał modyfikację techniki taśmowego podwieszania cewki moczowej (sling). Polegała ona na zastosowaniu dwóch pasków powięzi mięśni prostych brzucha przeprowadzonych z obu stron cewki (pierwszą operację tego typu wykonał Aldrige w 1942 roku).

Eponimy

Adenomektomia sp. Millina. Adenomektomia przeztorebkowa.
Operacja urologiczna wykonywana z dostępu załonowego w przypadku łagodnego rozrostu gruczołu krokowego, zwykle przy gruczole o objętości powyżej 80 ml. Zabieg polega na wyłuszczeniu gruczolaka przez poprzeczne nacięcie torebki stercza, bez otwierania pęcherza moczowego.

Najważniejsze publikacje Millina

Millin T.: Retropubic prostatectomy. A new extravesical technique. Lancet 1945; 249: 693−696.
Millin T.: Retropubic Urinary Surgery. Edinburgh: E&S Livingstone, 1947.

lek. med. Grzegorz Pędzisz
Katedra i Klinika Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej
Warszawski Uniwersytet Medyczny
kierownik kliniki: prof. dr hab. n. med. Piotr Radziszewski