Przegląd Urologiczny 2009/4 (56) wersja do druku | skomentuj ten artykuł | szybkie odnośniki
 
strona główna > archiwum > Przegląd Urologiczny 2009/4 (56) > Fundacja Pomocy Urologom im. dr. n. med....

Fundacja Pomocy Urologom im. dr. n. med. Wojciecha Husiatyńskiego

Po tragicznej śmierci Wojtka Husiatyńskiego we wrześniu 2005 roku Komisja Stypendialno-Zapomogowa PTU przekształciła się w Fundację Jego imienia. Celem jej była oczywiście pomoc finansowaudzielana czworgu kształcącym się dzieciom Zmarłego, ale także rodzinom innych naszych kolegów, które z przyczyn losowych znalazły się w trudnej sytuacji. Przez trzy lata działania Fundacja wydatnie wsparła siedem rodzin z różnych regionów Polski. Na tę pomoc wydano łącznie 112 tys. zł. Koszty administracyjne, sprowadzające się niemal wyłącznie do profesjonalnego prowadzenia księgowości, wyniosły w tym czasie ok. 8 tys. zł.

Środki na prowadzenie działalności statutowej Fundacja pozyskuje z różnych źródeł. Są to przede wszystkim dotacje Zarządu Głównego i nielicznych oddziałów terenowych PTU (białostockiego, łódzkiego, mazowieckiego), a także pojedyncze wpłaty niektórych firmfarmaceutycznych. Kilku członków naszego stowarzyszenia wpłaca regularnie na rachunek Fundacji kwoty niemałej wysokości. Na wielu imprezach organizowanych przez PTU i jego sekcje organizowane są zbiórki pieniężne, a kaseta z logo Fundacji znana jest (a przynajmniej powinna być) wszystkim członkom PTU. Niestety, wystawiona na poznańskim Kongresie w stoisku PTU pozostała prawie przez kolegów niezauważona, bowiem jej zawartość wzbogaciła się o zawstydzające 320 zł.

W tym miejscu nie sposób nie wspomnieć o wspaniałej akcji zainicjowanej przez ordynatora Oddziału Urologii w Łomży. Podczas uroczystości dziesięciolecia swojego szpitala zorganizował mianowicie bal charytatywny z aukcją obrazów (wielkie dzięki dla miejscowych artystów, którzy ofiarowaliswojedzieła!)izbiórkąindywidualną, co zasiliło kasę Fundacji o ok. 11 tys. zł. Zabawa nie przesłoniła uczestnikom tego balu szlachetnego celu, jakim jest pomoc rodzinom naszych zmarłych kolegów.

W 2009 roku Fundacja wypłaca comiesięczne stypendia sześciu rodzinom, a także pokrywa wydatki poniesione na edukację i wakacyjny wypoczynek dzieci. Jej konto jest więc systematycznie uszczuplane, a wpływy są ciągle niewystarczające.

Zachęcam zatem Kolegów do indywidualnych wpłat na konto Fundacji oraz do organizowania zbiórek przy okazji różnych imprez naszego Towarzystwa i do uczestniczenia w nich. Inicjatywa powołania Fundacji, a następnie systematyczna realizacja programu statutowego są pięknym przykładem solidarności naszego środowiska i nie mają odpowiednika w żadnym innym towarzystwie lekarskim. Nie bądźmy wobec niej obojętni, nie pozwólmy, aby zmuszona była do ograniczenia lub wręcz zawieszenia swojej działalności tylko dlatego, że nie stać każdego z nas do wyłożenia choćby raz w roku kilkudziesięciu złotych!

Wojciech Pypno
przewodniczący Zarządu

Numer konta bankowego Fundacji:
23 1240 1066 1111 0010 1121 1540