Przegląd Urologiczny 2006/3 (37) wersja do druku | skomentuj ten artykuł | szybkie odnośniki
 
strona główna > archiwum > Przegląd Urologiczny 2006/3 (37) > Profesor Zbigniew Kwias

Profesor Zbigniew Kwias

Prezes PTU
Fotografia 1
 

Prof. dr hab. med. Zbigniew Kwias należy do grona wybitnych urologów polskich. Jego wkład do rozwoju urologii w naszym kraju oraz do rozwoju Polskiego Towarzystwa Urologicznego jest ogromny i musi budzić uznanie. Choćby dlatego, ale także dzięki powszechnie znanej, mogącej być przykładem dla wielu z nas osobowości, jest Profesor Zbigniew Kwias znakomitym kandydatem do obdarzenia Go godnością Członka Honorowego PTU.

Prof. Z. Kwias jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Poznaniu. Studia ukończył z wyróżnieniem w 1966 roku. Po odbyciu stażu podyplomowego oraz przymusowej, 2-letniej służby wojskowej zdał egzamin specjalizacyjny na I stopień chirurgii w 1971 roku. Następnie podjął pracę w Klinice Urologii AM w Poznaniu, kierowanej przez doc. Władysława Twardosza. W 1975 roku uzyskał tytuł specjalisty urologa. W tym samym roku obronił rozprawę doktorską pt. "Stężenie fosforanów, frakcji wapnia i magnezu w surowicy krwi oraz ich dobowe wydalanie z moczem u chorych na kamicę nerkową". Praca została wyróżniona II nagrodą przez Zarząd Główny PTU. W tym samym roku awansował na stanowisko adiunkta. Od 1980 do 1989 roku był zastępcą kierownika Kliniki Urologii - doc. Józefa Strzyżowskiego. W 1988 roku Rada Wydziału Lekarskiego AM w Poznaniu nadała Mu stopień doktora habilitowanego w dziedzinie urologii, na podstawie rozprawy "Własna metoda leczenia przetok i uchyłków cewki moczowej u chorych z pourazowym uszkodzeniem rdzenia kręgowego" - otrzymał za nią od Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej Indywidualną Nagrodę Naukową II stopnia. W październiku 1989 roku powierzono Mu stanowisko docenta. Od 1.10.1989 roku, po przejściu doc. Strzyżowskiego na emeryturę, został w wyniku konkursu powołany przez JM Rektora AM w Poznaniu na stanowisko kierownika Kliniki Urologii, a po utworzeniu katedry na kierownika Katedry i Kliniki Urologii - funkcję tę pełni nadal. W 1997 roku, pełniąc nadal funkcję ordynatora Oddziału Urologicznego w szpitalu przy ul. Szwajcarskiej, wygrał konkurs i został powołany na stanowisko ordynatora Oddziału Urologicznego Szpitala im. J. Strusia w Poznaniu. W 1993 roku otrzymał stanowisko profesora nadzwyczajnego w Akademii Medycznej. W 1999 roku uzyskał tytuł profesora, a w 2004 roku został powołany przez Ministra Zdrowia na stanowisko profesora zwyczajnego.

Profesor Kwias należy do PTU od 1971 roku. Jest również członkiem Sekcji Endourologii i ESWL oraz Sekcji Urologów Wojskowych. Od powstania Oddziału Poznańskiego, a później Wielkopolskiego PTU był przez 10 lat sekretarzem, a następnie przez 12 lat przewodniczącym Oddziału Wielkopolskiego PTU. Od 1988 jest członkiem, a od 1996 roku wiceprezesem Zarządu Głównego PTU. W ramach działalności w Zarządzie Głównym PTU jest lub był członkiem wielu komisji, a także Zespołu Ekspertów ds. Akredytacji Oddziałów Urologicznych oraz Kapituły Nagrody im. Profesora Tadeusza Krzeskiego. Od 1989 roku pełni funkcję konsultanta w dziedzinie urologii dla woj. wielkopolskiego i lubuskiego, a poprzednio także dla woj. bydgoskiego, toruńskiego oraz elbląskiego.

Profesor Kwias jest członkiem komitetów redakcyjnych wieku czasopism naukowych, autorem lub współautorem ponad 350 prac naukowych i referatów wygłoszonych na kongresach naukowych w Polsce i zagranicą, autorem rozdziałów w dziele pt. "Urologia" i w podręcznikach dla studentów medycyny oraz lekarzy specjalistów z urologii, chirurgii i ortopedii, ginekologii i położnictwa oraz andrologii. Prowadził badania w projektach badawczych KBN. Od ponad 30 lat bierze czynny udział w konferencjach i kongresach różnych towarzystw naukowych. Dwukrotnie był organizatorem Międzynarodowych Kongresów Urologicznych w Poznaniu. W 2004 roku został przewodniczącym Komisji Urologii Komitetu Patofizjologii Klinicznej przy VI Wydziale Nauk Medycznych Polskiej Akademii Nauk. Jest promotorem 21 obronionych prac doktorskich oraz 6 toczących się przewodów doktorskich. Recenzowa ł wiele prac magisterskich, doktorskich, habilitacyjnych, projektów KBN oraz był recenzentem kandydatów do tytułu profesora. Profesor Zbigniew Kwias jest żonaty, ma jednego syna - absolwenta wyddziału Stomatologii Akademii Medycznej w Poznaniu.

Kandydaturę Profesora Zbigniewa Kwiasa do godności Członka Honorowego PTU przedstawiłem Zarządowi Głównemu PTU w roku ubiegłym - w tajnym głosowaniu została jednogłośnie poparta. Nie wątpię, że podobne poparcie uzyska w głosowaniu tajnym podczas Walnego Zgromadzenia Członków PTU.komentarze

Maciej Maniakowski <max1004@wp.pl> sobota, 6 października 2007, godzina 1816
Byłem prywatnie na wizycie u tego doktora i z niedowierzaniem zadałem mu kilka pytań...a on do mnie mówi.."-Proszę Pana. Ja sie trochę na tym znam" W sumie nie wiedziałem kim ten człowiek jest...Kiedy przeczytałem ten artykuł-hmm...on sie chyba naprawdę "trochę" na tym zna...:))) Swoj± drog± bardzo sympatyczny człowiek.
Maciej Maniakowski <max1004@wp.pl> sobota, 6 października 2007, godzina 1822
Obecnie jestem przed zabiegiem i my¶lę,że będę mógł więcej powiedzieć po operacji.
Zdzislaw Kasztelan <kasztelpol@neostrada.pl> czwartek, 3 lipca 2008, godzina 0800
Powiem tak. Ten profesor leczył mojego ojca, a potem mnie i to bardzo skutecznie.Poza tym jest to fajny i sympatyczny gość.
joanna sieminiak <joannasieminiak@wp.pl> niedziela, 3 sierpnia 2008, godzina 1608
Bardzo dziękuje prof. Kwias i prof. Drews za przprowadzenie skutecznej operacji mojemu tacie. Serdecznie pozdrawiam. Zdecydowanie polecam tych wybitnych lekarzy.
Adam Czerpiński środa, 27 sierpnia 2008, godzina 1007
Byłem operowany kilkakrotnie przez Pana Profesora , praktycznie zawdzięczam Profesorowi to , że jestem i funkcjonuje. Cudowny i przemiły człowiek
Magdalena Stempniewska <magdavip@vp.pl> wtorek, 16 września 2008, godzina 1908
Prof.Z.Kwias jest najwybitniejszym specjalistą urologii w naszym kraju, wielka osobowość,jest bardzo oddany dla swoich pacjentów.Dzięki profesorowi moj ojciec żyje i normalnie funkcjonuje za co jestem bardzo mu wdzięczna i nie zapomne go do konca życia.Polecam wszystkim tak wspaniałego człowieka.
pacjent <gess@wp.pl> czwartek, 9 października 2008, godzina 2059
Niestety moje doświadczenia z Profesorem są negatywne całym szacunkiem do autorytetu. Prywatna wizyta zakończyła się pytaniem czemu nie lecze się w innym rejonie ?? Człowiek który szuka pomocy bo jest śmiertelnie chory (nowotwór) jak można tak postepować. Pacjent nie jest rzeczą też potrafi myśleć, Profesorze dlaczego nowe leki które są na etapie badan klinicznych nie mogą przyczynić się do ratowania życia dlaczego się o tym nie mówi nie stosuje w Polsce ? Dziękuje za pomoc ale mam wrażenie że jak człowiek umiera to już nie patrzy mu się w oczy. Dowidzenia
Maciej Maniakowski <max1004@wp.pl> niedziela, 12 października 2008, godzina 1117
Witam. Minął już praktycznie rok od czasu operacji przeprowadzonej przez Pana Profesora Kwiasa. Napiszę krótko: On jako jedyny postawił mi diagnozę inną niż wszyscy lekarze u których byłem i...okazała się trafna. Urodziłem się z jedną nerką podwójną co doprowadziło do wielu komplikacji w moim organiżmie. Z tego co się dowiedziałem mieli ze mną dużo kłopotów na stole operacyjnym. Kilka dni temu byłem na kontroli i.. wszystko jest ok. Czuję się świetnie.Chcę podziękować Panu Profesorowi i całemu jego personelowi za opiekę.